Dotepání pupečníku a poloha miminka

Není to tak dávno, co mi jedna žena vyprávěla, že jí dítě po narození drželi na úrovni placenty, protože chtěla nechat dotepat pupečník. Byla z toho dost překvapená a dožadovala svého miminka na břicho, což jí nebylo umožněno. Jak to tedy s tím pupečníkem je?

V roce 2012 WHO aktualizovala svoji zprávu z roku 2006 o základní novorozenecké resuscitaci a doporučila odložené přestřižení pupečníku o 1 až 3 minuty po narození. Hlavním přínosem tohoto odloženého přestřižení je umožnění průchodu krve z placenty k dítěti a tím snižení riziko nedostatku železa. V té době se předpokládalo, že gravitace ovlivňuje objem placentární transfuze, takže bylo doporučeno držet miminko na úrovni placenty nebo pod ní. Toto zákonitě vedlo k tomu, že se narušoval kontakt matky s dítětem, nebo se pupeční šňůra odstřihávala dříve, než bylo optimální.

V roce 2014 bylo dokázáno, že na poloze miminka vzhledem k placentě vůbec nezáleží. Tým v Argentině sledoval fyziologicky narozené, zdravé novorozence, kteří byli drženi buď na úrovni placenty, na břiše nebo hrudníku jejich matky. Děti byly zváženy bezprostředně po narození a poté znovu po podvázání pupeční šňůry. Rozdíl v těchto váhách vyjadřoval objem krve, která se k dítěti dostala z placenty. Mezi sledovanými skupinami nebyl žádný rozdíl. Jednalo se tedy o stejný mýtus jako to, že se žena při porodu musí otvírat centimetr za hodinu nebo že miminko se musí držet na úrovni placenty, jinak z něj může vytéct krev do placenty.

Doporučuji se proto informovat ve vámi vybrané porodnici, jaká je u nich při dotepání pupečníku praxe.


WHO, Guidelines on basic newborn resuscitation. 2012. World Health Organization, Geneva, Switzerland 2012

Vain NE, Satragno DS, Gorenstein AN et al (2014). Effect of gravity on volume of placental transfusion: a multicentre, randomised, non-inferiority trial.  The Lancet, doi: 10.1016/S0140-6736(14)60411-6

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *